امروز

یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

  ساعت

۱۴:۴۵ بعد از ظهر

سایز متن   /

به نام خالق بر حق ، خداوند ایثار و انصاف

متاسفانه هر ساله شاهد اتفاقات ناخوشایندتری در برخورد با اصحاب رسانه هستیم . خبرنگارانی که شاید از پیچ و خم سختی های زندگی و مشکلات اقتصادی با عشق قلم میزنند و نشان میدهند و دیده نمیشوند، میکوشند و خسته نمیشوند همیشه مظلوم واقع میشوند، در هفده مرداد که متعلق به آنهاست و آن را هم خون داده اند تا بدست آورده اند و چه بسا اگر شهید صارمی نبود همین روز خبرنگار هم برای اهل قلم وجود نداشت. در این روز هم مورد بی مهری قرار میگیرند.

سخنران هایی که در طول سال پشت تریبون هستند و سخنوری میکنند حتی در این روز هم ازینکار دست نمیکشند و با صحبت هایی حماسی از مقام و منزلت و جایگاه خبرنگار میگویند که احتمالا همین مطالبی که آماده میکنند تا سخنرانی کنند را هم در گوگل سرچ کرده اند و آنجا هم یک رسانه ای این مطلب را قرار داده است تا بشود شروعی حماسی برای تعریف و تمجید توخالی برای خبرنگاران . هندوانه هایی که این بار زیر بغل نمیروند میروند روی دوش تا باری باشند بر دوش خبرنگاران.

صبح امروز مراسمی تحت عنوان تجلیل از اصحاب رسانه مازندران در سپاه کربلای ساری برگزار شد . مراسمی که با استقبال خوب رسانه های استان مواجه شد اما نکاتی وجود داشت که شان و جایگاه خبرنگاران را زیر سوال برد.در این مراسم عجیب که فرصت صحبت برای میزبان چند برابر مهمانان و اصحاب رسانه بود از ساعت ۸ صبح آغاز و تا ظهر ادامه داشت . در این مراسم که در ابتدای ورود نام خبرنگاران و رسانه شان را ثبت کردند امضایی هم پای یک بنر از همه گرفتند . از عدم پذیرایی و کسل کننده بودن مراسم که بگذریم جالب ترین نکته این مراسم زمان تجلیل از خبرنگاران بود.

اسم هایی را میشنیدی که تا کنون نشنیده بودی ! حتی از سرباز وظیفه خودشان به عنوان خبرنگار تجلیل کردند ، حال بماند که در این بین عناوینی چون فعال رسانه ای ، فعال مجازی و … هم به گوش میخورد که همه اینها بیشتر موجب تعجب خبرنگاران حاضر بود . تنها از چند خبرنگار برجسته تر از دیدگاه خودشان که همان سرباز وظیفه ذکرشده هم جزیی از آنها بود روی سن تجلیل کردند و پس از آن تمام مسئولین رفتند تا بقیه خبرنگاران پایین سن و به صورت رگباری لوحه تقدیرشان را بگیرند.

این پایان ماجرا نبود و قضیه آنجایی جالب شد که لیست اسامی عجیب و غریب خبرنگارنماها به همراه خبرنگاران خوب و پرتلاش استان که توسط مجری قرائت میشد به اتمام رسید و بیشمار خبرنگاری که یک سال برای سپاه مازندران و پوشش رویدادها و عملکردهایشان زحمت کشیده بودند هاج و واج به هم نگاه میکردند! سوالی که برای همه در ذهن ها ایجاد شده بود آن بود که چطور میشود برای پوشش خبری و شرکت در مراسمات و … نامشان سرلیست خبرنگاران بوده تا بیایند و خبرشان را بگیرند و بروند اما حال که زمان تجلیل فرا رسیده نامی از آنها در آن لیست به چشم نمیخورد! سرباز و دوست و آشنا و فعال رسانه ای و مجازی خبرنگار بودند و خبرنگاران واقعی خیر !

در پایان هم مسئول بسیج رسانه پشت تریبون رفت و اعلام داشت ببخشید نمیدانستیم که می آیید!! بعدا مراجعه کنید تا… آیا خبرنگار لنگ چند هزار تومن کارت هدیه هست که برایش این همه زمان صرف کند بیاید و برود و گردنش را با زاویه چهل و پنج درجه کج کند و با نگاهی معصومانه به دستان شما خیره شود تا شاید شما از سر دلسوزی لوح تقدیری تقدیمش کنید ؟ نه دوست من ، ارزش و شان خبرنگار بالاتر از این هاست .همان شانی که سخنرانانتان چهار ساعت پشت میکروفن فریاد میزدند.

متاسفانه خانه خبرنگاران ساری هم در اقدامی شاید نادرست دعوتنامه این مراسم را در کانال خبری خود قرار داد و همه دوستان به این مراسم آمدند .اگر تجلیل از خبرنگاران قرار بود به صورت گزینشی انجام شود میبایست شخصا دعوت ها صورت میگرفت نه به صورت عمومی تا چنین رفتار زننده ای با خبرنگاران انجام نشود . هرچند در میان خبرنگارانی که چند ساعت انواع و اقسام سخنرانی ها را تحمل کردند و در اخر هم با دستان خالی مراسم را ترک کردند بودند تعداد زیاد خبرنگارانی که هم در بحث سیل اخیر منطقه و هم در طول سال گذشته بارها با دعوت خود سپاه مازندران به مراسمات دعوت میشدند تا پوشش خبری انجام دهند !!!

این اولین بار نیست که خبرنگاران مورد بی مهری قرار میگیرند و قطعا آخرین بار هم نخواهد بود . ای کاش شهید صارمی نبود ای کاش روز خبرنگاری نبود… نمیخواهیم روزمان باشد

محمد اسدی

برچسب ها:
دیدگاهها

دیدگاه ها (۱ دیدگاه)

  1. عبدالمهدی حق شناس

    سلام
    ابتدا از مسائل پیش آمده عذرخواهی میکنم که به دلیل حجم بالای برنامهای مسولین مربوطه بود
    در ثانی مجموعه سپاه و بسیج قطعا قدردان همه خبرنگاران بوده و هست و به اهمیت و رسالت اصحاب رسانه واقف هست
    بنده هم به عنوان مسول سازمان بسیج رسانه در پایان مراسم عذرخواهی کردم بابت دوستانی که لیست قرار نگرفتن و عرض کردم که در سازمان پذیرای حضور گرم عزیزان هستم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی